Spomienky pána Vladimíra Melzera

Občianske združenie FACTA NON VERBA, ktoré sa venuje dejinám Žiliny a dejinám drotárstva, pripravuje dlhodobý projekt Memoria Nostra SPOMIENKY NA ŽILINU, ktorého cieľom je vyhľadávať a sprístupňovať širokej verejnosti spomienky občanov mesta Žiliny. Už pred dvoma roky vyšiel prvý diel edície pod názvom Moje spomienky na Predmestie. V minulom roku bola vydaná knižka Vladimír Melzer alebo spomienky brata Stonohu s podtitulom Obchodík na námestí.

Vo štvrtok 22. marca pripravilo občianske združenie v spolupráci s kníhkupectvom ARTFORUM v Žiline za pomoci sponzora Tavros, a.s. Žilina oficiálne uvedenie knižky do života. Autor spomienok Vladimír Melzer v priestoroch kníhkupectva ARTFORUM spomenul nielen momenty, ktoré opísal v knižke, ale priblížil aj okamihy, ktoré sa už do publikácie nedostali. Veľmi pútavo hovoril o svojich predkoch, o detstve, školských rokoch a zamestnaní, ale nevynechal ani svoju rodinu, svoje koníčky. Dlho hovoril o športovej činnosti a svojej najväčšej záľube - skautingu. Ďalej pán Melzer rozprával so zaujatím o významných osobnostiach z jeho rodiny úzko spätými s mestom Žilina a milou a úsmevnou formou, pre neho tak typickou, poslucháčom podal spomienky na pozoruhodné žilinské postavičky. Azda najzaujímavejšou časťou publikácie sa stane pre verejnosť kapitola o rodnom dome Vladimíra Melzera na Mariánskom námestí číslo 3 (pôvodne číslo 32), ktorý zakúpil jeho starý otec Anton Melzer st. v roku 1894 a kde sa autor narodil, prežil svoje detstvo i roky dospievania. Spomienky sú doplnené nielen rodokmeňom, ale i fotografiami z rodinného albumu, súkromným písomným materiálom a dobovými pohľadmi na dnešné Mariánske námestie.

Prezentáciu knižky zavŕšil krst bylinkami, pretože i tie boli súčasťou sortimentu, ktorý ponúkali Melzerovci v obchode na námestí. Zaujímavé i pútavé čítanie vydalo občianske združenie s finančnou podporou Grantového systému mesta Žilina.

Spomienky Spomienky Spomienky Spomienky
© Facta non Verba, 2010, design and webprogramming: www.janakollarova.sk                                                               Stať sa fanúšikom na Facebooku fb